Coraz bliżej święta

Już po raz czwarty Pracownię Efektu Domina odwiedziło Żywe Muzeum Piernika z Torunia. Pokazy historycznego wypieku piernika, prowadzone były przez animatorów – Mistrza Piernikarskiego i Wiedźmę Korzenną. Warsztaty organizowane były w dniach 05 – 08.12.2022 r. W ramach _ warsztatów Pracownię odwiedziło blisko 400 podopiecznych programu Żółty Talerz z 18 placówek.

Pokazy odbywały się w duchu legendarnych zasad towarzyszących historii wypieku piernikarstwa. Na początku zajęć dzieci składały przysięgę aby przystąpić do Cechu Piekarzy, następnie poznawały składniki tradycyjnego piernikowego ciasta oraz recepturę jego przygotowania. Pod okiem Mistrza Piernikarskiego i Wiedźmy Korzennej, uczestnicy warsztatów samodzielnie przygotowali i dekorowali pierniki.
 
Warsztaty pieczenia pierników miały wymiar edukacyjny, prowadzone były w duchu integrującej zabawy, która wprowadziła dzieci w klimat nadchodzących świąt. Uczestnicy zajęć poznali, jak powstaje piernik, skąd wzięła się jego nazwa, skąd pochodzą stosowane do wypieku pierników przyprawy i jak wyglądało dawne cukiernicze rzemiosło.
 
Był to szczególnie magiczny czas pełen dziecięcej radości, pachnący choinką i piernikiem. Jak zawsze uśmiech i radość naszych podopiecznych jest dla nas najważniejsza. Wszystkim placówkom serdecznie dziękujemy za udział w zajęciach.